Jdi na obsah Jdi na menu
 


Území zlatokopů

Posledním úsekem našeho cestování po Aljašce byla místa, která zažila své vrcholné období v době tzv. zlaté horečky (gold rush). Nalezení zlata v roce 1880 způsobilo šílenství, které započalo v roce 1883. Nejdříve byl centrem kanadský Klondike a pak aljašský Eagle, do kterého jsme se pak vydali. Díky zlatu se zvýšil počet obyvatel Aljašky na dvojnásobek.

Naším prvním místem byly termální prameny Chena Hot Springs, které byly objeveny v roce 1905 zlatokopy, kteří se zde rekreovali po náročné práci. Sem utíkali před chladem a ledem Aljašky. My už jsme byli po cestě na sever dost unavení, tak jsme noc před termály strávili ve stanech u nedalekého jezírka a ráno si koupili vstupenku. Další den nás čekalo městečko North Pole, což je opravdový kýč. Jde o místo zrodu Santa Clause, my jsme navštívili jeho dům - Santa Clause House. Tohle městečko má 1600 obyvatel a postavička Santa Clause se díky Con Millerovi rozšířila do povědomí lidí.

Pak jsme jeli po Taylor Hwy, jež vede do měst Chicken a Eagle. Vznik názvu města Chicken (tedy kuře) je legrační. Zlatokopové nevěděli jak město nazvat, někdo z nich navrhl název Ptarmigan, tak se totiž jmenovali ptáci, kteří jsou pro tuto oblast typičtí a byli velmi podobní kuřeti. Nikdo si však nemohl tento název zapamatovat, tak tomu městu začali říkat jednodušeji - kuře - chicken. Zde bylo zlato nalezeno 1886 a je zde pošta z roku 1903, která ještě funguje. Tady se mi podařilo vyfotit jeden ze zlatokopeckých bagrů (Chicken Dredge) i sduhou. Byl jsem právě v obchodě a skrz okno jsem si všimnul, že je venku duha, ihned jsem utíkal, abych ji vyfotil. Tyto bagry byly na řekách a z jedné strany nabírali kamení z řeky a probrané již bez zlata hazely za sebe. Jakmile se zjistili, že už tam žádné zlato není, tak tam ten bagr prostě nechali. Zjistil jsem, že na Aljašce to funguje tak, že co se někam přiveze, tak se nevyplatí to pak vláčet zpět. Takovýchto věcí jsme zde našli spoustu. Bylo sice zajímavé vidět ty bagry, ale zároveň smutné, jak my lidi jen tu naši zem zneužíváme. Jakmile jsme tam už nebylo zlato, nikdo se nestaral o to, že tam je zdevastovaná řeka. Poměstečku Chicken následovalo město Eagle - zde bylo zlato nalezeno v roce 1881. Tohle místo stálo zlatokopy mnoho životů, o tomto místě píše známý spisovatel Jack London. Kromě zlata je Eagle známé také díky norskému polárníkovi Roaldu Amundsenovi, který sem byl donucen přijít, když mu v roce 1905 zamrzla jeho loď u Kanady v Atlantském oceánu. Zůstal zde 2 týdny a poslal odtud zprávu čekajícímu světu o jeho cestě - projel totiž jako první člověk severozápadním průjezdem u severoamerického pobřeží. V roce 1911 pak také pokořil jižní pól.

Po cestě z Eagle jsme opět spatřili zádící požár v lese. Dříve lidé vnímali oheň jako negativum, proti němuž je nutno bojovat, ale náš názor se zcela změnil, a to díky vědcům. Od roku 1968 je oheň považován za nezbytnou součást přírody. Něco umírá, aby něco jiného mohlo žít. Stále jsou samozřejmě prioritou lidské životy, ale je třeba přijmout oheň jako nedílnou součást našeho života. On totiž oživuje, uzdravuje a regeneruje. Vědci zjistili, že některé ekosystémy potřebují oheň, aby přežily. Oheň je v přírodě symbolem začátku nového života.

Dalším cílem byl ledovec Kennicott Glacier. K němu vede příšerná cesta, v průvodci bylo dokonce napsáno, že jde o nejhorší cestu na Aljašce a to musím bohužel potvrdit. Byla to ta nejhorší polňačka, jakou jsem kdy jel autem. Nejprve jsme přejeli přes most Kuskulana Bridge, jež byl postaven 1910, je 200 metrů dlouhý a 90 metrů vysoký. Pak jsme jeli do městečka Mc Carthy, tam zaparkovali auto, protože dál už to nešlo a šli pěšky do města Kennicott. Zde nebylo nalezeno zlato, nýbrž měď (rok 1900). V roce 1938 byly doly zavřeny poté, co byla veškerá měď vydolována. Ve své době to bylo jedno z největších center těžby mědi na světě. Bylo zde 600 horníků, dřina, ale prý dobře zaplacená. Pracovalo se 7 dní v týdnu. My jsme se šli podívat na nedaleký ledovec Kennicott Glacier. Tohle území je přírodní rezervací, která se nazývá Wrangell St. Elias national park and preserve a je jde o největší park Aljašky (založen 1980). Je zde druhá a třetí nejvyšší hora celého kontinentu a 9 z 16 nejvyšších vrcholů USA. Právě zde jsou největší a nejaktivnější ledovce celého světa. Největší masiv ledu v severní Americe se jmenuje The Bagley Ice Field a měří 127 mil (200km).

Tohle bylo poslední místo naší cesty. Na zpáteční cestě nám přálo ještě počasí, tak jsme nakonec uskutečnili vyhlídkový let (125 dolarů) nad parkem Denali a jeho nejvyšší horou Mt Mc Kinley z městečka Talkeetna a pak už jsme jen vrátili auto do půjčovny a letěli domů.